Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


about:haxorspaze

Co to jest hackerspace?

Miejsce

Hackerspace to wspólnie utrzymywane miejsce, w którym dzieją się rzeczy robione przez hakerów.

Biblioteczka z widokiem na warsztat elektroniczny w Hackerspace Warszawa

Przez wspólne utrzymywanie rozumiemy zrzutkę na wydatki, wstawianie narzędzi, gaszenie (i zapalanie) pożarów organizacyjnych, regularne spotkania grupy i wyznaczanie nowych kierunków rozwoju przestrzeni.

Praktycznie rzecz biorąc samo miejsce jest - jak to określił kiedyś spin, jeden z członków warszawskiego hakerspejsu - formą pubu technologicznego. To miejsce, gdzie po pracy możesz podłubać przy swoim projekcie, zobaczyć co ciekawego kto ostatnio napisał, albo po prostu napić się czegoś i rozsiadając na kanapie zanurzyć w dyskusji na temat wyższości klawiatur thinkpadowych nad wszystkimi innymi.

Społeczność

CCC - Chaos Communication Congress, coroczny zjazd hakerów z całego świata

Ludzie zorganizowani w społecznościach dookoła hakerspejsów to osoby zainteresowane tworzeniem w duchu kultury hakerskiej.

W środowisku hakerskim znajdują się ludzie o przeróżnych zainteresowaniach, a najczęściej technologia i informatyka są częścią wspólną tych zainteresowań. Hakerspejsy przyciągają ludzi nastawionych na DIY zajmujących się przeróżnymi rzeczami - od dość oczywistego programowania i administracji systemami, przez muzykę, fotografię, ogrodnictwo, architekturę, biologię, po warzenie piwa, krótkofalarstwo i inne.

Jednym - i zdecydowanie niejedynym - z przykładów przecięcia środowiska artystycznego i hakerskiego jest demoscena.

Organizacja

Większość hakerspejsów działa na zasadzie do-okracji1). Do-ocracy to angielski zlepek słów „doing” /„robić” i „democracy”/„demokracja”.

W skrócie pomysł ten polega na tym, że duże, organizacyjne decyzje są podejmowane podczas regularnych spotkań grupy, natomiast wszystkie inne - mniejsze - mogą być podejmowane niezależnie przez członków i członkinie, jeśli tylko nikomu dookoła to nie przeszkadza i nie stanowi zagrożenia. To wszystko z zastrzeżeniem, że jeśli podjęte działania spotkają się z niezadowoleniem, to trzeba będzie wrócić do poprzedniego stanu.

Więcej do poczytania

1)
Link do wiki hakerspejsu Noisebridge z opisem do-ocracy po angielsku
about/haxorspaze.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/07 20:36 przez dlnx