Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


about:haxors

Kim jest haker?

Etymologia

Angielskie słowo „hacker” pojawiło się w użyciu w latach 60-tych XX wieku na MIT i pierwotnie odnosiło się do osób uczestniczących w nieformalnych zabawach klubu Tech Model Railroad Club i uczelnianego instytutu Artificial Inteligence Laboratory.

Zabawy miały polegać na jak najciekawiej zrealizowanych i jednocześnie nieszkodliwych żartach. Z czasem słowo zaczęło zmieniać znaczenie na bardziej związane z rozwiązywaniem problemów komputerowych - analogicznie dobre „haki” to te zaskakująco usprawniające pracę, wymagające bardzo specjalistycznej wiedzy, wykorzystujce sprzęt w niekonwencjonalny sposób, czy po prostu szybkie, ale działające załatanie problemu.

White hat, black hat

Niestety Słownik Języka Polskiego PWN w swoim bardzo krótkim haśle przedstawia hakerów jako włamywaczy, podczas gdy większość większość świata nazywa tak crackerów.

W środowisku hakerskim panuje bardzo wyraźne rozróżnienie, które w żargonie przyjmuje formę symbolicznych kolorów kapeluszy.

„White hat”/„Biały kapelusz” to tzw. etyczny haker, osoba wykorzystująca swoją wiedzę i kreatywność do ulepszania świata i tworzenia dostępnych dla każdego narzędzi.

„Black hat”/„Czarny kapelusz” to m. in. wspomniany wcześniej cracker, to osoby używające swoich talentów do włamań, kradzieży i innych, nieetycznych form zdobywania pieniędzy, czy informacji. Większość osób pretendujących do bycia crackerami kończy jako script kiddie, czyli „skryptowy dzieciak” - ktoś kto nie posiada wystarczającej wiedzy i wyszukuje w internecie gotowe skrypty umożliwiające atak na sieci komputerowe.

Etos hakerski

Richard Stallman, jeden z najsłynniejszych hakerów, znany jako rms

Niesamowicie ważnym elementem kultury hakerskiej jest wspólna nauka i nieskrępowany dostęp do informacji. Internet jest kopalnią prowadzonych przez hakerów blogów z opisami ich projektów i przewodnikami jak je powtórzyć1).

Hakerzy organizują tzw. „talki”, czyli nieformalne wykłady, podczas których wymieniają się wiedzą i umiejętnościami. Takie prelekcje są ważną częścią dużych imprez hakerskich (jak na przykład kongres hakerów Chaos Communication Congress), ale bardzo często odbywają się w hakerspejsach, gdzie członkowie wzajemnie się uczą.

Wymiana wiedzy nie ogranicza się wyłącznie do akcji wewnątrzśrodowiskowych. Jednym z przykładów na wydarzenia wycelowane w tzw. „normalsów”2) jest CryptoParty - niezależnie organizowane na całym świecie regularne spotkania przybliżające zagadnienia związane z bezpieczeństwem w internecie i szyfrowaniem danych.

Wolność i otwartość

Logo Open Source Initiative, organizacji powołanej w celu promocji otwartego oprogramowania

Wokół kultury hakerskiej rozwinął się ruch wolnego oprogramowania i wolnej kultury. Filozofia ruchu skupia się wokół dzielenia się wiedzą, wspólnego korzystania z narzędzi i tworzeniu systemu prawno-politycznego sprzyjającego rozwojowi ludzkości.

Programy pisane w tym duchu mają otwarty kod, a co za tym idzie użytkownicy mogą go pomagać rozwijać, przerobić na szybko w celu dodania jakiejś funkcjonalności, albo stworzyć osobną gałąź i rozwijać według własnych potrzeb w innym kierunku (tzw.fork). Istnieje gigantyczna liczba tak stworzonych aplikacji i systemów, z których (mocno niepełna) lista najbardziej znanych projektów to:

A także wiele, wiele innych.

Więcej do poczytania

1)
Hackaday jest jednym z internetowych agregatów takich projektów
2)
w żargonie hakerskim „normals” to osoba niebędąca hakerem
about/haxors.txt · ostatnio zmienione: 2018/09/11 14:15 przez dlnx